OK
دکتر کربلایی خانی

ترانسفر چربی شکم و پهلو به پستان

بزرگ کردن پستان با تزریق چربی

تزریق چربی سینه

گرچه در حدود 100 سال است که انتقال چربی به عنوان روشی
برای بزرگ کردن پستان به کار می‌رود، اما ترکیب آن با مکش‌چربی یا لیپوساکشن تنها 20 سال است که وجود دارد. در آغاز این روش مورد انتقاد قرار گرفت، چرا که ممکن بود به مرگ چربی (fat dying ) ختم شود. این مسئله منجر به بروز کیست یا رسوب کلسیم در ناحیه پستان می‌شود، به طوری که گاهی به اشتباه در تصاویر ماموگرافی به عنوان سرطان تشخیص داده میشود.

هر چند هنوز روش استاندارد برای بزرگ کردن پستان (breast augmentation ) گذاشتن پروتز سیلیکونی است، اما این روش نیز بدون عارضه نیست. کاشتن یک جسم خارجی در بدن ممکن است منجر به واکنش بدن انسان به آن شود. بدین ترتیب که کپسولی در اطراف آن شکل بگیرد و پستان را درگیر کند. همچنین در افرادی که پوست نازکی دارند، ممکن است لبه‌های ایمپلنت و چین‌های آن از روی پوست نیز قابل مشاهده باشد. نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که ایمپلنت مانند بافت طبیعی پستان عمل کند. گرچه بهترین راه بزرگ کردن یا بازسازی پستان استفاده از بافت خود فرد می‌باشد، اما انجام چنین کاری نیازمند انجام جراحی‌های پیچیده، از جمله شگردهای میکروجراحی (microsurgery ) است( مانند انتقال عضله پشتی بزرگ) همچنین این روش جای زخم زیادی به جا می‌گذارد.

شگردهای انتقال چربی با کمک مکش چربی در طول زمان کامل‌تر شده است و امروزه برای بزرگ کردن و بازسازی پستان به کار می‌روند. با این حال هنوز هم یکی از چالش‌های این روش تغییراتی است که در تصاویر ماموگرافی پس از انجام انتقال چربی ایجاد می‌شود، به طوری که ممکن است در این تصاویر شباهت‌هایی بین چربی منتقل شده با بافت سرطانی ایجاد شود. تا کنون بیش از 500 مورد از کسانی که در فرانسه و ایتالیا انتقال چربی به پستان را انجام داده‌اند مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. دستاوردهای این پژوهش‌ها نشان داده است که رادیولوژیست‌های با تجربه معمولا توانایی تشخیص چربی منتقل شده به پستان را از بافت سرطانی آن دارند. اگر سلول‌های چربی را با دقت در تونل‌های کوچکی در زیرپوست جاگذاری کنیم، نه در بافت پستان، این سلول‌ها به خوبی جای خودشان را یافته، رشد کرده و حجم پستان را بزرگتر خواهند کرد. البته استفاده از این روش برای همه مناسب نیست. این روش مناسب کسانی است که می‌خواهند:

1) پستان‌شان صرفا یک سایز طبق مقیاس سوتین‌های موجود بزرگتر شود

 2) قسمت بالای پستان‌شان پُرتر و خوش فرم‌تر شود

 3) نیازمند بازسازی ظاهر پستان پس از جراحی سرطان پستان با هدف حفظ پستان (conservative breast cancer surgery ) هستند.

خانم‌هایی که می‌خواهند انتقال چربی به ناحیه پستان را انجام دهند باید پیش از انجام جراحی طبق راهنمایی‌های انجمن جراحی پلاستیک زیبایی از طریق انجام ماموگرافی و پرتونگاری بررسی شوند. همچنین پس از آن نیز هر ساله باید ماموگرافی کنند. هنوز آن قدر دانش پزشکی زیاد نیست که بتوان امکان انجام سرپایی این جراحی را داد، به طوری که فرد مانند یک ویزیت معمولی به مطب پزشک بیاید، انتقال چربی را انجام دهد و بدون پیگیری به زندگی عادی برگردد. اگر طبق راهنمایی‌هایی انجمن جراحی پلاستیک زیبایی این عمل صورت نگیرد، امکان دارد که انتقال چربی به نادرستی صورت گرفته و منجر به مشکلاتی برای فرد به ویژه در ناحیه پستانش شود. گرچه ظاهرا این روش آینده روشنی دارد، اما باید مراقب باشیم که با استفاده نادرست از آن، موجب بدنامی و بدگمانی مردم نسبت به آن نشویم.

توجه

این متن برای ارایه اطلاعات سودمند به شما پیرامون جراحی انتقال چربی به پستان نگاشته شده است و صرفا شامل موارد کلی می‌شود. مسایل ویژه منحصر به هر فرد در این جا مطرح نشده است. این متن به هیچ وجه جایگزین رفتن پیش پزشک یا جراح برای مشاوره نمی‌باشد و اگر قصد انجام جراحی  انتقال چربی به پستان را دارید ما در کلینیک خود آماده مشاوری حضوری هستم.