OK
دکتر کربلایی خانی

جراحی کوچک کردن پستان

ماموپلاستی


اندازه پستان خانم‌ها به عوامل مختلفی از جمله ژن‌های به ارث رسیده، وزن فرد و تأثیرات هورمونی بستگی دارد. در نتیجه ممکن است اندازه پستان برخی خانم از دوران نوجوانی و برای برخی دیگر از دوران میانسالی و آغاز یائسگی یا مصرف داروهای جایگزن هورمون (HRT ) مشکل‌ساز شود. بزرگ بودن بیش از حد پستان با مشکلات مشابهی در همه سنین همراه است. برخی از موارد شایع شامل کمردرد، گردن درد، وجود جای فرورفتگی در ناحیه شانه در نتیجه سنگینی بند سوتین، سوزش و خارش در پوست زیر پستان و داشتن احساس منفی نسبت به خود در جامعه می‌باشد. از آن جایی که سینه‌های زن ویژگی جنسی نیز دارند، برجستگی زیاد آنها ممکن است موجب توجه زیاد مردان به زنی با سینه‌های بزرگتر شده و این مسئله به آزارکلامی یا جنسی فرد در جامعه بیانجامد. این مسئله برای بیشتر خانم‌ها نگرانی‌های روان‌شناختی ایجاد می‌کند. یکی از شکایت‌های اصلی خانم‌هایی که پستان بزرگی دارند این است که پوشیدن پوشاک به‌روز و نوین زنانه برایشان سخت است و نمی‌توانند در فعالیت‌های ورزشی به ویژه در تابستان‌ها شرکت کنند.

عمل جراحی کوچک کردن پستان چیست؟

این جراحی با برداشتن چربی‌، بافت و پوست اضافی ناحیه پستان منجر به کوچک شدن اندازه آن می‌شود. نوک و هاله پستان بالاتر آمده و شکل پستان از نو طراحی می‌شود تا پستان کوچکتر و خوش فرمی ایجاد شود.

چرا عمل جراحی کوچک کردن سینه را انجام دهیم؟

معمولا بانوان برای کوچک کردن و خوش‌فرم کردن پستان‌های بزرگ‌شان چنین جراحی را انجام می‌دهند. اندازه پستان برخی از خانم‌ها بزرگتر از آن چیزی است که خودشان دوست دارند. بزرگ بودن پستان ممکن است منجر به کمردرد، گردن‌درد، به جا ماندن جای بند سوتین روی شانه و ایجاد حس سوزش و خارش در زیر پستان شود. این مسئله گاهی تمام فکر فرد را به خود مشغول و توجه زیاد ناخواسته‌ای را از طرف مردان غریبه در جامعه جلب می‌کند. همچنین پوشیدن برخی از لباس‌های مورد علاقه بانوان و انجام برخی ورزش‌ها را برایشان غیرممکن می‌سازد. همچنین در هوای گرم عرق کردن فرد موجب سوزش پوست ناحیه زیر پستان خواهد شد. اگر از اندازه بزرگ، وزن زیاد یا افتادگی نوک پستان‌تان ناراضی هستید، جراحی کوچک کردن پستان می‌تواند اندازه آنها را به حالت مطلوب در آورده و نوک پستان را سر به بالا کند. اگر یکی از پستان‌ها بزرگتر از دیگری است، با این جراحی می‌توان اندازه هر دو را یکسان کرد. احتمال زیادی دارد که پس از انجام این جراحی از زندگی شخصی و اجتماعی‌تان احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

پیش از جراحی ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه چه چیزهایی انجام می‌شود؟

شما با جراح‌تان ملاقات‌هایی خواهید داشت تا دلیل انجام جراحی و آن چیزی که از انجام جراحی می‌خواهید را با او مطرح کنید. جراح سابقه هر گونه بیماری که دارید یا داشته‌اید را از شما خواهد پرسید و یادداشت خواهد کرد. همچنین داروهای مصرفی شما را نیز بررسی و یادداشت خواهد کرد، از جمله مصرف هر گونه داروی گیاهی، سنتی یا غیردرمانی که ممکن است بدون تجویز هیچ پزشکی در حال مصرف آن باشید.

جراح احتمالا عکس‌هایی از زوایای مختلف از پستان شما خواهد گرفت و در پرونده پزشکی‌تان ثبت خواهد کرد. او از شما خواهد پرسید که آیا مایل هستید کسی در هنگام معاینه در کنار شما باشد یا خیر. همچنین از شما خواهند خواست که فرم رضایت‌نامه‌ای را برای گرفتن عکس از پستان‌هایتان و ثبت آنها در پرونده‌ پزشکی‌ امضا کنید. جراح قد و وزن شما را اندازه خواهد گرفت تا تشخیص دهد که آیا انجام جراحی بر روی شما مناسب است یا خیر. اگر اضافه وزن داشته باشید یا باردار باشید، یا قصد بارداری در آینده نزدیک را داشته باشید، جراح به تعویق انداختن این جراحی را به شما توصیه خواهد کرد.

 مامو پلاستی چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا نوک پستان در حالی که همچنان با ساقه‌ای از بافت (pedicle ) به بدن متصل است جا به جا شده و بالاتر می‌آید. سپس پوست و بافت اضافی پستان بریده می‌شود. آن گاه پوست و بافت باقیمانده از نو شکل داده شده و نوک پستان در جایی بالاتر سرجایش قرار داده می‌شود. روش‌های مختلفی برای انجام این جراحی وجود دارد. انتخاب بهترین روش برای شما به اندازه پستان و میزانی که مایل هستید کوچک شود بستگی دارد. در هر روش نوع برش و جای زخم متفاوت است. هر روشی که برای انجام جراحی شما برگزیده شود، باید بدانید که جای زخم باید به گونه‌ای باشد که زمانی که سوتین بسته‌اید یا مایو بیکینی می‌پوشید، جای زخم‌ها نمایان نباشد.

کوچک کردن پستان به روش لنگری یا T برعکس

این یکی از رایج‌ترین روش‌های انجام جراحی کوچک کردن پستان است. این روش با برش از اطراف نوک پستان آغاز می‌شود. سپس خط برش مستقیم پایین رفته و در طول شکاف زیر پستان ادامه می‌یابد. اگر اندازه پستان شما بیش از حد بزرگ و دچار افتادگی شدید است، شاید لازم شود که نوک پستان شما کاملا کنده شده و از نو در پستان شکل‌گرفته کار گذاشته شود. اگر چنین شود، حس نوک پستان شما دیگر مانند قبل نخواهد بود. 

کوچک کردن  سینه با برش عمودی

خط برش از اطراف نوک پستان آغاز شده و رو به پایین می‌رود. اما هیچ برشی در زیر پستان صورت نمی‌گیرد. گر چه در این روش میزان جای زخم کمتر است، اما پوست اطراف محل برش ممکن است چروک یا چین‌دار شود. انجام این روش برای پستان‌های بسیار بزرگ مناسب نیست.

کوچک کردن  پستانها با برش دورهاله‌ای

در این روش صرفا دور هاله پستان (ناحیه پررنگ‌تر اطراف نوک پستان) بریده شده و دارای جای زخم خواهد بود. این روش را تنها زمانی می‌توان انجام داد که میزان کمی از بافت باید برداشته شود. همچنین این روش در یکسان کردن اندازه دو پستان نیز کاربرد دارد.


چگونه جراح خود را برگزینیم؟

اگر هدف‌تان انجام جراحی کوچک کردن پستان است، صرفا به جراحی مراجعه کنید که متخصص این کار باشد. جراح پیش از هر چیز گزینه‌های مختلف جراحی و نتایج احتمالی هر کدام را پیش پای شما می‌گذارد. جراحان در چند تخصص جراحی امکان انجام جراحی‌های زیبایی را دارند. هیچ کس در فوریت انجام جراحی کوچک کردن پستان نیست و هرگز لازم نیست که این جراحی به صورت فوری و اورژانس انجام شود. اگر جراح مورد نظر شما را در فشار گذاشته تا زودتر تصمیم بگیرید، توصیه ما این است که دنبال جراح دیگری باشید.

چگونه می‌توانم  به موفقیت‌آمیز بودن عمل جراحی ماموپلاستی خودم کمک کنم؟

تلاش کنید تا جایی که می‌توانید سالم باشید. حفظ وزن با مصرف خوراکی‌های مناسب و انجام ورزش روزانه مهم است. در این باره از پزشک خانواده‌تان مشورت بگیرید. اگر سیگاری هستید، دست کم شش هفته پیش از انجام جراحی آن را ترک کنید تا از ایجاد عوارض جانبی پس از عمل خودداری شود. زیاد نگران نوع برداشتن موهای اطراف محل برش‌ها نباشید. اما در 24 ساعت مانده به زمان جراحی حتما حمام کنید تا از تمیز بودن محل انجام جراحی اطمینان حاصل کنید.

راهکارهای جایگزین جراحی کوچک کردن پستان یا ماموپلاستی چیست؟

اگر مشکل شما سنگین بودن پستان‌هایتان است، توصیه می‌شود که از سوتین‌های ویژه طراحی شده برای پستان‌های سنگین استفاده نمایید (البته اگر پیش از این آن را امتحان نکرده‌اید). از دیگر روش‌های جایگزین جراحی می‌توان به کاهش وزن اشاره کرد.چون بافت پستان اکثرا از چربی تشکیل شده کم کردن وزن باعث کوچک و سبک شدن سینه ها می شود.

خطرات و عوارض جانبی احتمالی مامو پلاستی یا جراحی سینه  چیست؟

جراحی ماموپلاستی  نیز ممکن است مانند همه جراحی‌ها با خطرات یا عوارضی همراه شود. گر چه احتمال بروز این مشکلات کم است، اما بهتر است پیش از انجام جراحی همه آنها را بررسی کرده باشید. تک‌تک موارد را پیش از انجام جراحی با جراح‌تان بررسی کنید تا آگاهانه دست به انجام جراحی بزنید.

عوارض جانبی ناشی از جراحی کوچک کردن پستان

·      خونریزی: هر چند احتمال خونریزی شدید بسیار کم است، اما دور از ذهن نیست. در نتیجه ممکن است برای متوقف کردن این عارضه نیاز به انتقال خون یا انجام جراحی مجدد پیدا کنید. هر گونه خونریزی احتمالی، معمولا به فاصله کمی از انجام جراحی اولیه روی می‌دهد. پیش از انجام جراحی کوچک کردن پستان، جراح حتما در مورد مصرف نکردن داروهایی که ممکن است موجب بروز خونریزی شوند به شما توضیحاتی خواهد داد. کنترل فشار خون پیش از جراحی ضروری است.

·      عفونت: اگر جای زخم شما دچار عفونت شود، احتمالا باید برای درمان آن داروهای آنتی‌بیوتیک و غیره مصرف کنید. این مسئله ممکن است بر نتیجه جراحی نیز تأثیراتی بگذارد. اگر نوک پستان شما پیش از جراحی ترشحاتی دارد، باید حتما این مسئله را به جراح بگویید. چرا که ممکن است این مشکل پس از جراحی موجب بروز عفونت شود.

·      التهاب، کبودی و درد: پستان‌های شما تا مدتی پس از جراحی دارای تورم و کبودی است. بهبود این مسئله ممکن است چند هفته طول بکشد. در موارد بسیار کمی احتمال دارد این درد طولانی‌تر نیز شود. گاهی نیز ممکن است کمردرد و گردن‌دردی که پیش از جراحی داشتید، پس از جراحی کاملا بهبود نیابد.

·      سرم: این همان جایی است که مایعات در درون پستان جمع می‌شوند. لازم است که این مایع جمع شده در پستان با کمک سوزن یا جراحی خارج شود. این مسئله ممکن است بر نتیجه نهایی جراحی شما تأثیرگذار باشد.

·      بیرون‌زدگی: این مشکل ناشی از بیرون‌ زدن بخیه‌ها از سطح پوست است و به راحتی با برداشتن‌شان درمان می‌شود.

·      جای زخم: پس از جراحی جای زخم‌‌هایی بر روی پوست‌تان ایجاد خواهد شد. این‌ جای زخم‌ها ابتدا قرمز هستند. سپس کبود شده و بین دوازده تا هجده ماه  پس از جراحی تقریبا محو می‌شوند. گاهی این جای زخم‌ها ممکن است گسترده‌تر، پهن‌تر، قرمز یا دردناک شوند و در آن زمان ممکن است برای بهبودی نیاز به انجام جراحی دیگری باشد.

·      مشکلات ترمیم زخم: لبه‌های زخم‌ها، به ویژه در انتهای خط جای زخم، ممکن است دچار پارگی شود. گر چه معمولا می‌توان این مشکل را با پوشاندن جای زخم رفع کرد، اما شاید انجام جراحی دیگری برای برداشتن بافت‌هایی که شفا نیافته‌اند لازم شود. در افراد سیگاری احتمال بروز مشکلات در روند شفا یافتن زخم بیشتر است.

·      از دست رفتن خونرسانی به پوست، چربی، بافت یا نوک پستان: اگر جریان خونرسانی به برخی از نواحی پوست، چربی، پستان، نوک یا هاله پستان در جریان جراحی قطع شود، این نواحی ممکن است دچار بافت‌مردگی (نکروز) شوند. این بدان معناست که باید جراحی دیگری بر روی شما صورت بگیرد که نتیجه آن بر نتیجه جراحی اولیه نیز تأثیرگذار است. پوست ناحیه دچار بافت‌مردگی دارای برجستگی و ناهموار است. گاهی نیز بخشی از چربی پستان سفت می‌شود که این مسئله در تصویربرداری‌های آینده از پستان (ماموگرافی) تأثیرگذار است.

·      نامتقارن بودن: این مشکل به شرایطی گفته می‌شود که دو پستان دقیقا یک شکل و یک اندازه نیستند. همچنین ممکن است انتهای جای زخم‌ها نامتقارن شوند. گر چه ممکن است این مشکل خود‌به‌خود به مرور زمان رفع شود، اما گاهی نیز باید یک جراحی کوچک برای متقارن کردن دو پستان انجام داد.

·      افزایش یا کاهش حس نوک سینه: حس پستان در بیشتر افراد پس از جراحی تغییر می‌کند. شایع‌ترین موارد بی‌حسی اطراف محل جای زخم و افزایش یا کاهش حس نوک پستان است. در موارد نادر، این تغییر حس در نوک پستان دایمی است، به ویژه اگر بافت آن را کنده و از نو جاگذاری کرده باشند. این کاهش حس در نوک پستان به ندرت در فرآیند شیردهی پستان مشکلی ایجاد می‌کند.

·      آسیب به بافت‌های عمیق‌تر: در مواردی نادر این جراحی ممکن است به بافت‌های عمیق‌تر از جمله عصب‌ها، رگ‌ها، ماهیچه‌ها و شش‌ها (دستگاه تنفسی) آسیب بزند. این آسیب ممکن است موقت یا دایمی باشد.

·      نتیجه نامطلوب: گاهی افراد از نتیجه جراحی کوچک‌ کردن پستان‌شان راضی نیستند. این مسئله ممکن است ناشی از نتیجه زیبایی‌شناختی ظاهری و اندازه یا تغییر در حس پستان‌شان باشد. بسیار مهم است که پیش از انجام جراحی دقیقا پیرامون شکل ظاهری و اندازه پستان مورد نظرتان با جراح حرف بزنید تا بدانید که انجام چنین کاری ممکن است یا خیر.

·      تغییرات به مرور زمان: شکل ظاهری پستان شما در اثر عوامل مختلف به مرور زمان از جمله بالا رفتن سن، حاملگی و تغییرات وزن بدن تغییراتی خواهد کرد. در صورت بروز تغییرات، شاید لازم باشد که برای بازسازی ظاهر پستان جراحی دیگری انجام دهید.

·      واکنش‌های حساسیتی: در مواردی نادر حساسیت داشتن افراد به نوار، بخیه یا مایعات به کار رفته در جراحی گزارش شده است. اگر در هنگام جراحی نسبت به چیزی دچار حساسیت شوید، ممکن است لازم باشد که جراحی دیگری انجام دهید.

استفاده از مواد هوشبری چه خطرات احتمالی  در عمل کاهش حجم سینه دارد؟

v   واکنش‌های حساسیتی: ممکن است نسبت به ماده به کار رفته برای بیهوشی حساسیت داشته باشید.

v   عفونت در قفسه سینه: در موارد کمی ممکن است عفونتی در قفسه سینه ایجاد شود. میزان احتمال بروز چنین مشکلی در افراد سیگاری بیشتر است.

v   لختگی خون یا آمبولی: ممکن است خون در پاهای شما لخته شود (در اصطلاح به آن ترومبوز ورید عمقی یا آمبولی  می‌گویند). این مشکل منجر به درد و التهاب خواهد شد و از راه رقیق‌کننده‌های خون آن را درمان می‌کنند. در مواردی نادر، ممکن است بخشی از لختگی خون جدا شده و به شش‌ها برود (در اصطلاح به آن آمبول ریوی می‌گویند). احتمال بروز چنین مشکلی برای افراد سیگاری، دارای اضافه وزن یا کسانی که قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کنند بیشتر است.

v   سکته قلبی یا مغزی: فشاری که انجام جراحی روی قلب شما وارد می‌کند ممکن است باعث بروز سکته قلبی شود. احتمال بروز چنین مشکلی را حتما پیش از جراحی بررسی خواهند کرد.

v   مرگ: مانند هر جراحی دیگری احتمال مرگ در اثر جراحی وجود دارد، گر چه احتمال آن بسیار کم است.

بسیاری از زنان پس از انجام این جراحی نمی‌توانند به بچه‌های خود شیر بدهند. برای همین توصیه می‌شود که انجام این جراحی را به پس از بچه‌دار شدن‌تان موکول کنید. بیشتر جراحان توصیه می‌کنند که شش تا 12 ماه پس از پایان دوره شیردهی اقدام به جراحی کنید تا پستان به حالت طبیعی خودش بازگشته باشد.

اطلاعات بیشتر در مورد عمل ماموپلاستی کاهشی حجم سینه

بافت پستان برداشته شده در این جراحی معمولا برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده خواهد شد. گاهی ممکن است آزمایش‌ها وجود سرطان را نشان دهند. اگر چنین چیزی روی دهد، جراح با شما تماس خواهد گرفت.

پس از جراحی سینه  چه انتظاراتی داشته باشیم؟

جراحی کوچک کردن پستان معمولا در حالت بیهوشی عمومی (شما در حالت خواب هستید) یا موضعی (بخشی از بدن‌تان به طور کامل بی‌حس است) انجام می‌شود. این جراحی معمولا دو ساعت طول می‌کشد. ممکن است به شما آنتی‌بیوتک بدهند تا محیط زخم تمیز بماند. همچنین ممکن است لوله‌هایی برای تخلیه مایعات یا خون به شما وصل شده باشد. معمولا این لوله‌ها را پس از خالی شدن کل مایعات اضافی و پیش از ترخیص شما از بیمارستان بر می‌دارند. ممکن است همان روز امکان بازگشت به منزل را داشته باشید یا این که شما را برای یک شب در بیمارستان نگه دارند. پس از جراحی احساس تنگی و انقباض در قفسه سینه خواهید داشت و دنده‌ها و پستان‌های شما دچار درد است. معمولا مصرف مُسکن‌های عادی برای از بین بردن این درد کافی است.

 

پانسمان پس عمل سینه

پستا‌ن‌های شما با پانسمان‌هایی پوشیده خواهد شد. لازم است که تا شش هفته نوعی سوتین بدون کش زیر پستان بپوشید تا که پستان‌هایتان بهبود یابد.

بهبودی پس از عمل سینه

گر چه در فاصله کمی پس از جراحی دیگر نیاز به استراحت در تخت خواب ندارید، ولی برای انجام نرمش‌های سبک باید تا دو هفته صبر کنید. معمولا تا شش هفته بعد می‌توانید به زندگی عادی‌تان برگردید. بیشتر خانم‌های شاغل تا دو هفته پس از انجام این جراحی در مرخصی هستند. تا چند هفته پس از جراحی پستان‌های شما دچار التهاب است و درد می‌کند. تا چندین هفته پس از انجام این جراحی هیچ چیز سنگینی را بلند نکنید و دست کم تا دو هفته از انجام رفتارهای جنسی (سکس) خودداری کنید. به تدریج زندگی‌تان به حالت عادی باز خواهد گشت.

زمان آشکار شدن نتایج جراحی کوچک کردن سینه

در ابتدا ممکن است پستان‌های شما زیادی رو به بالا و پوست آن زیادی تنگ به نظر برسد. از بین رفتن التهاب چند هفته‌ای طول می‌کشد و دستیابی به نتیجه نهایی حدود چند ماه زمان نیاز دارد. بیشتر خانم‌ها از نتیجه این جراحی راضی هستند، گر چه برخی همچنان از شکل ظاهری یا اندازه پستان‌شان ناراضی خواهند بود. شاید این مسئله شامل شما نیز شود. گر چه ممکن است حس نوک پستان‌تان پس از جراحی کمتر یا بیشتر شود، اما این مسئله در بیشتر موارد خود‌به‌خود برطرف می‌شود.

مراقبت‌های پس از عمل ماموپلاستی

برای دستیابی به بهترین نتایج زیبایی‌شناختی، باید از خودتان مراقبت کنید. این یعنی:

v   از انجام حرکت‌های شدید و تند پس از جراحی بپرهیزید.

v   آن گونه که به شما گفته شده است، از جای زخم‌ها مراقبت کنید.

v   مراقب افزایش یا کاهش وزن باشید.چون حتما نتایج عمل شما را عوض خواهد کرد.

v   پیش از حاملگی خوب بیاندیشید. بهتره اگر قصد حاملگی دارد عمل جراحی سینه را به بعد از  حاملگی موکول کنید.

v   نوع تغذیه‌تان را اصلاح کنید و ورزش سبک را در برنامه‌تان داشته باشید.

پس از عمل جراحی  سینه مراقب بروز چه نشانه‌هایی باشیم؟

خونریزی پس از جراحی موجب التهاب، تغییر رنگ پوست و بروز درد می‌شود. نشانه‌های بروز عفونت شامل درد، التهاب و وجود چرک در ناحیه جای زخم است. گاهی نیز ممکن است دچار تب شوید. وجود لخته خونی در پا منجر به التهاب و درد در ساق پا می‌شود. اگر این لخته به شش‌ها برسد، ممکن است دچار تنگی نفس یا درد قفسه سینه شوید. اگر جای زخم جراحی به خوبی شفا نیابد، دردناک و نمناک می‌شود. اگر پس از جراحی نگران چیزی هستید، حتما با جراح یا پزشک خانواده‌تان تماس بگیرید.

توجهات لازم در مورد مطالب این صفحه در مورد عمل جراحی سینه

این متن برای ارایه اطلاعات سودمند به شما پیرامون جراحی کوچک کردن پستان نگاشته شده است و صرفا شامل موارد کلی می‌شود. مسایل ویژه منحصر به هر فرد در این جا مطرح نشده است. این متن به هیچ وجه جایگزین رفتن پیش پزشک یا جراح برای مشاوره نمی‌باشد و اگر قصد انجام جراحی را دارید، باید حتما به ایشان مراجعه کنید.  اگر قصد دارید توسط دکتر کربلایی خانی عمل کنید راه های ارتباطی با مطب ایشان در این صفحه موجود است.


نویسنده : دکتر علی کربلایی خانی

 

مشاهده گالری جراحیهای سینه

برای مشاهده عکسها و گالری های جراحی سینه وارد کانال تلگرام و یا صفحه اینستاگرام ما بشوید